5, Употребите данные словосочетания в дательном и предложном падежах:
mladá profesorka, má špatná nálada, tvá ošklivá sekretařka, studená zima, žadná studentka, parketová podlaha, dobrá maminka, zelená louka, zajímavá kniha, horká káva
6. Исправьте ошибки:
Má milá babička bydlí se svá černá kočka v stará chalupa. Částo jezdíme k babička s rodina. Babička je moc ráda a vaří nám moc dobrá káva. U babička chodíme po zahrádka a pomahame babička v domacnosti.U ní je moc velká zahrádka a pracujeme tam celý den až do večera. Potom pijeme sladká limonáda ze sladké jahody, a maminka peče velká buchta v peci. S má rodina jezdi k babička i kamarádka má sestra, ktera se jmenuje Dana. Dana nemá babička a má jen maminka. Jeji matka pracuje sekretařka v velká firma v Praha. Matka na chata nejezdí, protože nemá čas. Matka Dana je moc veselá a má dobrá nalada. Má doma krásná bílá kočka.
7. Поставьте в дательный и творительный падежи словосочетания:
málá zahrádka, veselá kniha, špatná kamarádka, tvá stará známá, má velká rodina, zajimavá hračka, hezká panenka, sladká limonáda, velká tovarna, celá hodina, studená zima
8. Исправьте ошибки:
Dám kniha Věra. Napišu svá babička o má protivná sestra. Nechcí černá káva. Nenavídím svá kočka. Matka pracuje na poliklinika lékařka. S tvá kamarádka chodím do kina.
СУЩЕСТВИТЕЛЬНЫЕ ЖЕНСКОГО РОДА МЯГКОГО ТИПА
К существительным данного типа относятся слова женского рода, оканчивающиеся на — e (-ě): vůle, duše, ulice, práce, večeře, restaurace, chvíle, ministryně, kuchyně. Некоторые бессуфиксальные существительные типа duše в именительном и винительном падежах имеют параллельные формы по образцу píseň (см. стр. 73), т. е. в именительном падеже могут быть формы kuchyně/ kuchyň, а в винительном падеже — kuchyni/ kuchyň а также mříže/ mříž, pláně/ plaň, země/ zem, šíře/ šíř, záře/ zář.
N. moderní ložnice — přítelkyně — Lucie — neděle
G. moderní ložnice — přitelkyně — Lucie — neděle
D. modrení ložnici — přitelkyni — Lucii — neděli
A. moderní ložnici — přitelkyni — Lucii — neděli
V. moderni ložnice! — přitelkyně! — Lucie! — neděle!
L. moderní ložnici — přitelkyni — Lucii — neděli
I. moderní ložnicí — přitelkyní — Lucií — nedělí
По образцу růže склоняются существительные на — е, — ie: diskuse, praxe, Asie, Indie, historie. Существительные на — ča, — ňa, — ša, — ža, — ca, — ja (gejša, troja, Bystrica, Nataša) склоняются двойным способом: N., A. по типу žena, G., D. - по типу růže: Kambodža, vidím Kambodžu, bez Kambodže, dám Kambodže
Cvičení:
1. Раскройте скобки :
Dlouho jsem byl bez (práce). Ke (stanice) autobusu jdu pěšky.Dostala jsem zprávu od své (přítelkyně). Ovývací pokoj je vedle (ložnice). Dnes večer jdeme do (restaurace). Řeknu to jen své (sestřenice). Matka šla do (kuchyně) pro (lžice). K (večeře) jsme přišli včas. Pojedeme v (neděle) na výlet. Nemám rád (kaše). Večer se často díváme na (televize). Za (chvíle) jsem se vrátil domů. Po (práce) půjdu na koncert. V (restaurace) nejsou volná místa. Noviny budu číst po (večeře). Počkám na tebe na (stanice) autobusu. Chodil jsem po tvé (ulice). Dítě se učí jíst (lžíce). Máme k obědu (slepice) s (rýže). Chodila jsem po obchodech se svou (přítelkyně). Před (štanice) jsem se zeptal průvodčí. Chodili po (silnice). Večer přišli jsme k (vesnice). Chci se setkat s (úřednice). Dám knihu (sestřenice).
2. Prochází se po (silnice, vesnice, ulice, ložnice)
Půjdeme do (nemocnice, restaurace, přítelkyně, ministryně, pivnice)
Sedí na (židle, lavice, čepice, ulice)
Přijde po (snídaně, večeře, neděle,
Jsem tady kvůli (sklenice, krabice, učebnice, hospodyně)
3. Вставьте нужные окончания:
Vezmi si čistou košil_. Trvalo to jenom chvíl_. Mezi olympijské sporty patří i závody v chůz_. Máš rád smaženou cibul_? Tak to stojí v bibl_. Objevily se květy bledul_. Na schůz_ se těšili. Můj malý bratr chodí do jesl_. Od čeho máš tu boul_? Spal jsem v noční košil_. Je to napsano na tabul_. Přespím pod tou velkou jedl_. Dej knihu na židl_.
4. Составьте из данных словосочетаний предложения:
velká stará jedle, nová košile, moderní lořnice, čínská restaurace, čistá sklenice, kožená čepice, tichá ulice, široká silnice
СУЩЕСТВИТЕЛЬНЫЕ ЖЕНСКОГО РОДА, ОКАНЧИВАЮЩИЕСЯ НА СОГЛАСНЫЙ (тип píseň и тип kost)
Существительные женского рода, оканчивающиеся на согласный, склоняются по образцу píseň или по образцу kost.
По образцу kost склоняются все существительные с основой на
— st: moudrost, radost, bolest, а также на — ť, -ď : oběť, závěť, měď, zeď, и существительные с основой на другие согласные: moc, obuv, ocel, řeč, věc, sůl.
По образцу píseň склоняются:
а) почти все существительные на — ň: daň, bázeň, lázeň, dlaň
б) многие на — ř, -j, — č, -š, -ž: tvář, zveř, tramvaj, žluč, mládež, rozkoš
в) все существительные на — ev: mrkev, krev, větev
г) некоторые существительные на — l, — ť, -ď: postel, labuť, síť, hůl, kaď
д) ряд географических названий типа Litomyšl, Chrudím, Čáslav
е) все на — oc: moc, moc, pomoc, nemoc, velmoc
Склонение многих существительных женского рода на согласный колеблется между типом píseň и типом kost. Отдельные существительные (pečeť, pouť, trať, loď, mysl, nemoc, věc, sůl…) имеют параллельные окончания.
N. píseň — kost — řeč — postel — tvář — krev
G. písně — kosti — řeči — posteli — tváře — krve
D. písni — kosti — řeči — posteli — tváři — krvi
A. píseň — kost — řeč — postel — tvář — krev
V. písni! — kosti! — řeči! — posteli! — tváři! — krve!
L. písni — kosti — řeči — posteli — tváři — krvi
I. písní — kostí — řečí — postelí — tváří — krví
Cvičení:
1. Раскройте скобки:
a) Ditě jedlo s (chuť). Manifestanti šli po ulicích s (píseň). V (mládež) vidíme naši (budoucnost). bez jeho (pomoc) nemužeme udělat tuto práci. Po (tšžká nemoc) jedl všecko bez (chuť). V cizině myslel na svou (vlast). Vrátil se do (vlast) za 5 let. Dlouho jsme mluvili o (ta věc). Do polévky je nutné dát hodně (mrkev). Je to vyrobeno z (ocel). Do školy jedu (tramvaj). Poznala jsem ho podle (řeč). Honza rád zpívá tu (česka píseň). Ležel v (postel) a spal. Do (smrt) tam nepůjdu. Zdržel jsem se tam až do (noc). Není to v (paměť) počítače. Pochází ze (sousední obec). Mluvili jsme o jeho (báseň). V (konev) byla voda. Zapletl se do (lež). Po (koupel) se mu udělalo huř. Spadl do (propast). Utrpěl zranění (páteř). Bez (hůl) nemůže chodit.
b) V (noc) nespal, a teď se mu nechce z (postel). Z (tvář) mu zmízel usměv. To bylo v první (čast) koncertu. Zůstali tam bez (pomoc). Dej do polévky sůl podle (chuť). Ta údalost mu nejde z (mysl). Na (zeď) visí obraz. Domek stoji u (železniční trať). Na skříni jsou ozdoby z (měď). Pozorovali jsme sloupeček (rtuť). Listina je s velkou (pečeť). Maso smažím na (pánev). Jeho rodiče žijí na (ves). Nutili ho k (lež). Pořezal se do (krev). S (podobná lest) jsme nepočítali. Ze sporu vyšel s (čest). S (velká radost) jsme se setkali. O takové (rychlost) se mu ani nesnilo. O tvé (starost) jsem slyšela.
2. Поставьте в дательный и предложный падежи:
národní moudrost, žlutá tramvaj, tvá moderní obuv, dnešní mládež, má stará Litomyšl, ta rozumná mysl
3. Выберите из нижеуказанных слов существительные женского рода, оканчивающиеся на согласный.
lékarnice, o Jaroměři, beze zlosti, o kopretině, v posteli, z Opavy, neposednost, o řeči, v poloze, v stepi, o práci, v Chrudimi, s vypočítavosti, mandarinkou, s hlouposti, o soli, v obci, na dálnici, bez starosti, v láhvi, k půlnoci, do tváře, v nemoci, v síni, za branou
СКЛОНЕНИЕ СУЩЕСТВИТЕЛЬНЫХ ЖЕНСКОГО РОДА
МНОЖЕСТВЕННОЕ ЧИСЛОCУЩЕСТВИТЕЛЬНЫЕ ТВЁРДОЙ РАЗНОВИДНОСТИ
N. ty moje, mé dobré ženy — Blaženy — myšlenky
G. těch mých dobrých žen — Blažen — myšlenek
D. těm mým dobrým ženám — Blaženám — myšlenkám
A. ty moje, mé dobré ženy — Blaženy — myšlenky
V. ty mé dobré ženy! — Blaženy! — myšlenky!
L. těch mých dobrých ženách — Blaženách — myšlenkách
I. těmi mými dobrými ženami — Blaženami — myšlenkami
У существительных твёрдой разновидности в родительном падеже иногда появляется беглое — е, как и в русском языке:
sestra — sester, maska — masek, panna — panen, hra — her,
У многих существительных, оканчивающихся на — а в ряде па-дежных форм сокращается долгий корневой гласный: