My-library.info
Все категории

Наталия Зайцева - Чешский язык. Учебное пособие по грамматике чешского языка

На электронном книжном портале my-library.info можно читать бесплатно книги онлайн без регистрации, в том числе Наталия Зайцева - Чешский язык. Учебное пособие по грамматике чешского языка. Жанр: Языкознание издательство -, год 2004. В онлайн доступе вы получите полную версию книги с кратким содержанием для ознакомления, сможете читать аннотацию к книге (предисловие), увидеть рецензии тех, кто произведение уже прочитал и их экспертное мнение о прочитанном.
Кроме того, в библиотеке онлайн my-library.info вы найдете много новинок, которые заслуживают вашего внимания.

Название:
Чешский язык. Учебное пособие по грамматике чешского языка
Издательство:
-
ISBN:
нет данных
Год:
-
Дата добавления:
14 февраль 2019
Количество просмотров:
271
Читать онлайн
Наталия Зайцева - Чешский язык. Учебное пособие по грамматике чешского языка

Наталия Зайцева - Чешский язык. Учебное пособие по грамматике чешского языка краткое содержание

Наталия Зайцева - Чешский язык. Учебное пособие по грамматике чешского языка - описание и краткое содержание, автор Наталия Зайцева, читайте бесплатно онлайн на сайте электронной библиотеки My-Library.Info
Данное пособие представляет собой систему грамматических упражнений, следующих за грамматическими правилами. Грамматика даётся последовательно, упражнения закрепляют отдельные её явления. Пособие состоит из трёх частей: фонетического курса, вводно-грамматического курса и основного грамматического курса. В фонетическом курсе даются сведения о произношении, интонации и орфографии. В вводно-грамматическом курсе предлагаются основные сведения о системе падежей и изменениях местоимений, прилагательных и существительных. В основном грамматическом курсе учащиеся могут почерпнуть сведения о всех исключениях и нетипичных случаях в морфологии и синтаксисе. Пособие предназначено для студентов факультета международных отношений и всех, кто изучает чешский язык как иностранный.

Чешский язык. Учебное пособие по грамматике чешского языка читать онлайн бесплатно

Чешский язык. Учебное пособие по грамматике чешского языка - читать книгу онлайн бесплатно, автор Наталия Зайцева

2. Užijte výrazy v svých větách:

barevné sklo, loutkové divadlo, plzeňské pivo, kožené křeslo, velké jezero


СУЩЕСТВИТЕЛЬНЫЕ МЯГКОЙ РАЗНОВИДНОСТИ

тип pole


N. zimní pole — letiště — srdce

G. zimního pole — letiště — srdce

D. zimnímu poli — letišti — srdci

zimní pole — letiště — sdrce

V. zimní pole! — letiště! — srdce!

L. zimním poli — letišti — srdci

I. zimním polem — letištěm — srdcem


По образцу pole склоняются почти все существительные среднего рода на — е с предшествующими согласными ř, c, šť: slunce, moře, vejce, pracoviště, hřiště, ohniště


Cvičení:


1. Podstátná jména v závorkach dejte do správných pádů:

V Praze bydli na (nové sidliště)… Vraceli se s (koupaliště)… Jedeme kolem (hřiště)…. Koupal jsem se v (moře)…. Přijdu pred (poledne)… V (nebe) byli mraky… Dívali se do (slunce)… Zastavili se před (pole)… Od (celé srce)…vás vítáme! Chci chlebiček s (vejce)…. Jede na tábor kvůli (ohniště)… Ztratili jsme ho v (velké pole)…. Před rokem jsem byl u (Černé moře)…. Mého otce stále táhne k (moře)… Co na (srdce)… to na jazyku. Z (letiště)… jeli jsme autem. Nad (moře)… letěli jsme dvě hodiny. Cesta vedla podel (pole)…. Co si vezmeš k (vejce)…? Za (hřiště)… Sparty je kino. Na (pole)….roste oves. Před (poledne)… to udělám.

Vlak je na (druhé nástupiště)… Dívala se do (zapadající slunce)…. Vedle (fotbalové hřiště)….bude (nové koupaliště)…. Chodili po (nástupiště)….


2. Dejte správnou koncovku v Genitivu a použijte ve větách:

vejce, smetiště, schodiště, doupě, hlediště, bojiště, Konopiště, bludiště, srdce


СУЩЕСТВИТЕЛЬНЫЕ МЯГКОЙ РАЗНОВИДНОСТИ

тип stavení


N. stavení — umění — nádraží — rozhodnutí

G. stavení — umění — nádraží — rozhodnutí

D. stavení — umění — nádraží — rozhodnutí

A. stavení — umění — nádraží — rozhodnutí

V. stavení! — umění — nádraží — rozhodnutí

L. stavení — umění — nádraží — rozhodnutí

I. stavením — uměním — nádražím — rozhodnutím


По типу stavení склоняются все существительные среднего ро-да, оканчивающиеся на-í. Сюда относятся все группы слов, образованных суффиксами, которые соответствуют русским — ье, — ие, — ние.


К этому типу относятся:

а) существительные с конкретным предметным значением: nábřeží, nádraž,

б) существительные с абстрактным значением: umění, hodpodářství,

в) существительные со значением собирательности: listí, uhlí

г) все отглагольные существительные: plnění, čtení, uznání, rozhodnutí


Cvičení:


1. Slova v závorkách dejte do správných pádů:

V Brně se stalo velké (neštěstí). V (domácí cvičení) měl jen jednu chybu.

Vypravěli o (poslední představení). Vedle tohoto (kuláté náměstí) bydli můj bratr. Vrátíme se k (naše cvičení). Zlobí se kvůli (tvé rozhodnutí). Před (stavení) bylo auto. Stojíme na (krásné nábřeží) naproti (Centralní nádraží).

Mluvili jsme o (špatné počasí). Obchod je za (náměstí). V (pondělí) pojedeme domů. Přes (naše varování) tu smlouvu přijal. Pro (leknutí) ho rozbolela hlava. Pracoval až do (plné vyčerpání). Rozhodl to udělat po (dlouhé uvařování). Přišel do divadla před (třetí dějství). Po (druhé jednání) odešel.

Diváci s (napětí) očekávali začátek (představení).


2. Utvořte podstatná jména typu “stavení” od slov:

plavat, poděkovat, spát, litovat, čekat, povídat, cvičit, mluvit, žehlit


3. Napište podle přehledu vzoru:

jeviště (L), hřiště (I), schodiště (A), velitelství (I), párátko (D), strniště (L).


4. Který vzor?

prádlo, výročí, ohniště, právo,bojiště, lože, vítězství, železo, cvičiště, vejce, kakao, srdce, pondělí


5. Slova v závorkách dejte do dprávných pádů:

Před (rozhodnutí) dlouho mlčel. Auto je hned za (to nakladatelství). Proti (nespravedlivé obvínění) napsal stížnost. Na (slavnostní zahájení) byl přítomen ministr. Kvůli (prosté podezření) tam nepřišel. Před (čtení) vypil trochu vody.


СУЩЕСТВИТЕЛЬНЫЕ С НЕРАВНОСЛОЖНОЙ ОСНОВОЙ

тип kuře


N. kuře — dítě — děvče — kotě

G. kuřete — dítěte — devčete — kotěte

D. kuřeti — dítěti — děvčeti — kotěti

A. kuře — dítě — děvče — kotě

V. kuře! — dítě! — děvče! — kotě!

L. kuřeti — dítěti — děvčeti — koteti

I. kuřetem — dítětem — děvčetem — kotětem


По образцу kuře склоняются существительные на — e или — ě

(в большинстве это существительные, обозначающие детёнышей):

house (гусёнок), ptáče (птенец), vnouče (внучек), jehně (ягнёнок), štěně (щенок), hříbě (жерёбёнок), tele (телёнок) и некоторые неодушевлённые существительные среднего рода: poupě(бутон), doupě (дупло), koště (метла).

По этому же типу склоняются существительные мужского рода, обозначающие титулы: kníže(князь), hrabě (граф), markhrabě (маркграф).

Тип склонения определяется по образцу pole с наращением к основе в косвенных падежах суффикса — et.


Cvičení:


1. Doplňte do daných vět vhodné některé z těchto slov:

kuře, rajče, dítě, zvíře, mládě, štěně, kotě, koště


Pohostili nás nadívaným… kamarádka musela zůstat doma s nemocným…. Biftek byl obložený okurkou a …

Bojím se setkání s takovým nebezpečným… Je velmi hodný, neublíží ani … Ta Čapkova knížka se jmenuje Dášenka cilí život…. V naší škole se snažíme rozvíjet talent každého… Dětí májí rády své… Na travě sedělo …. divokého…. Mám rozbitý lux, proto zametu podlahu… Můj syn nechce žádnou hračku, touží jen po…


2. Výrazy v závorkách dejte do správných pádů:

Kotě si hrálo se (štěně). V ZOO mají (lvíče). Zvíře vylezlo z (doupě). Vodu musím vymest (koště). K (to zvíře) nechoď blízko. Kočka přinesla (kotě) v hubě. Poslové přinesli zprávu od (kníže). Mluvil s (nějaké dítě). K (pečené kuře) se jedí brambory. Vyber si jedno (kotě). Kdo půjde se (štěně) na procházku? Přemysl se stal (český kníže). Zapoměli dát (práse) žrát. Bylo tam hezké (děvče). Navrch položila půlku (rajče). Růže má ještě jedno (poupě). Čarodějnice letí na (koště). Potkali jsme dědečka s (vnouče). Osobně jsem znál (hrabě Tolstý). Má dcera často si hráje s (kotě a štěně). Babička odešla s (vnouče). Kachna plavala s (kachně) po vodě. Husa s (house) šla k sousedovi. Z (to malé štěně) vyroste velký pes. V hnízdě sedělo (ptáče). V (doupě) bylo (malé medvidě). Co jste poradil (naše děvče)? dej tu hráčku (dítě). Lída hrála úlohu lehkomyslného (děvče). Má sestra k nám přijde se svým (dítě). Počkejte na chvíli na (dítě). Jak zacházíte s (to dítě)? Viděli jsme ho s (nějaké neznámé děvče). Zdaleka bylo vidět zámek (kníže Boholubský).


3. Dejte správnou koncovku Genitivu a použijte slova ve větách.

štěně, schodiště, koště, doupě, pracoviště, zvíře, morče, moře, kuře


4. Mezi podstatnými jmény středního rodu vyhledejte a žlutou pastelkou zakroužkujte ta, která se skloňují podle vzoru “město”, červenou slova náležející ke vzoru “moře”, modrou označte vše podle vzoru “kuře” a zelenou — podle vzoru “stavení”.


tele, hřiště, pole, zelí, mýdlo, lepení, děcko, těsto, zábradlí, dřevo, zdráví, podnebí, svědomí, kolo, rajče, lýtko, ohniště, jádro, vejce, lože, poupě


bez srdce, s víkem, pro úhlí, se světlem, na pivo, na vědomí, v topení, k houseti, se vzrušením, do nebe, pro prasátko, do rána, za svítaní, bez kotěte


СКЛОНЕНИЕ СУЩЕСТВИТЕЛЬНЫХ ГРЕЧЕСКОГО ПРОИСХОЖДЕНИЯ НА — ma

тип drama


Существительные на — ma (klima, aróma, dogma, téma, drama, axioma) склоняются как существительные типа město, за исключением формы родительного падежа. Косвенные падежи приобретают суффикс — at: drama — dramatu. Существительное reuma не склоняется.


N. drama — klima — prizma

G. dramatu — klimatu — prizmatu

D. dramatu — klimatu — prizmatu

A. drama — klima — prizma

V. drama — klima — prizma

L. dramatu — klimatu — prizmatu

I. dramatem — klimatem — prizmatem


Cvičení:


1. Slova v závorkách dejte do správných pádů:

Co řikáš tomu (drama)? O čem se vypravuje v (to drama)? Napište článek na (téma) Mládež a současnost. Bydlel léta v (teplé klima). Do (své schéma) si zakreslete i tuto čáru. Přijímač sestavil podle (přiložené shcéma). Je to hlavní postava (to drama). Videl jsem svět jako v (prizma). To byla květina s (mocné aróma). Pacient se probral s (těžké trauma).


Наталия Зайцева читать все книги автора по порядку

Наталия Зайцева - все книги автора в одном месте читать по порядку полные версии на сайте онлайн библиотеки My-Library.Info.


Чешский язык. Учебное пособие по грамматике чешского языка отзывы

Отзывы читателей о книге Чешский язык. Учебное пособие по грамматике чешского языка, автор: Наталия Зайцева. Читайте комментарии и мнения людей о произведении.

Прокомментировать
Подтвердите что вы не робот:*
Подтвердите что вы не робот:*
Все материалы на сайте размещаются его пользователями.
Администратор сайта не несёт ответственности за действия пользователей сайта..
Вы можете направить вашу жалобу на почту librarybook.ru@gmail.com или заполнить форму обратной связи.